Cumartesi, Temmuz 31, 2021
   
Text Size

Vakfın Amaçları

KARAMAN KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI  DEMOKRATİK VE LAİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NE , ATATÜRK İLELERİNE BAĞLI OLARAK;

a)- Kimsesizlliği ve parasızlığı nedeni ile kendi başına okuma olanağı bulamayan,ahlaklı,çalışkan öğrencilerin okumalarına yardımcı olmak

b)- Öğrencilere ve eğitimcilere yurt içi ve yurt dışı burs,maddi yardım,yurt sağlamak.

c)- Milli Eğitim Bakanlığının eğitim ve öğretim hizmetlerine ayni ve nakti yardımlarda bulunmak,okul,yurt,dershane ve eğitim tesisleri kurmak.

d)- Başarılı öğretmen ve öğrencilere teşvik ödülleri vermek.

e)-Vakfın amacına uygun faaliyetler yapan diğer kuruluşlarla birlikte çalışmalar yapmak.

f)- Ülkemizin ve halkımızın sosyal ve kültürel gelişmelerine katkıda bulunmak için çalışmalar yapmak .

g)- Çağdaş eğitim yöntemlerinin araştırılması,uygulanması,yaygınlaştırılması için çalışmalar yapmak.

h)- Eğitim ve kültür düzeyini geliştirmek için kurslar düzenlemek,dershane açmak,seminerler,sempozyumlar ve toplantılar düzenlemek.

ı)- Eğitimde modern teknolojinin kullanılmasına önayak olmak üzere,geliştirme kursları açmak,bu konuda milli eğitim kurumlarına ve istekli kişilere yardımcı olmak,modern   eğitim yöntemlerinin yaygınlaşmasında insan alt yapısının geliştirilmesine katkıda bulunmak.

j)- vakıf üye tabanının yaygınlaşmasını sağlamak için topluma verdiği hizmetlerde vakıf üyelerine yararlanma olanağı,maddi kolaylıklar sağlamak.

k)- Sportif ve kültürel faaliyetlere destek vermek ve kurslar açmak.

l)- Türk Dili'nin başkenti Karaman'da Karamanoğlu Mehmet Bey ve Yunus Emre gibi ulusal kültürümüzün simgesi olan kişiler hakkında araştırmalar yapmak ve yapılan araştırmaları desteklemek.

m)- Karaman'da her yıl geleneklsel olarak kutlanan Türk Dili Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma törenlerine etkin bir şekilde katılma,Türk Dili Bayramının ulusal ve uluslararası düzeyde kutlanabilmesi için çalışmalar yapmak.